نقد خارجی متری شیش و نیم

متری شیش و نیم یکی از برترین عناوین ارائه شده در بازار فیلم های ایران در جشنواره فیلم فجر در حالی که پلیس اهریمن بد و بد مبهم است ، لبه تیغ تنش مارپیچی را می پیماید (نوید محمدزاده) در دام خود. این در حالی است که نویسنده / کارگردان این فیلم یعنی سعید روستایی استعداد بالغ خود را در دومین فیلم سینمایی خود به نمایش می گذارد، این فیلم که به عنوان پردرآمدترین فیلم داخلی “به غیر از کمدی ها” در تاریخ ایران معرفی شد ، جایزه مخاطبان جشنواره ملی فیلم فجر ایران را نیز از آن خود کرد و نمی توان از آن به سادگی گذشت.

پیمان معادی از فیلم (“جدایی تادر از سیمین”) و نوید محمدزاده از فیلم (“مغز های کوچک زنگ زده”) به عنوان یک پلیس سخت و قاچاقچی مواد مخدر در یک فیلم اکشن پرتنش ایرانی که تبدیل به یک فیلم پر فروش در گیشه شده است ، حضور دارند.

نقد خارجی متری شیش و نیم : داستان فیلم

به نظر می رسد عنوان تحریک کننده در ابتدا نشان دهنده وزن یک محموله بزرگ مواد مخدر است ، تا زمانی که از روی طعنه مشخص شود که به 6.5 میلیون مصرف کننده مواد مخدر در کشور اشاره دارد ، پلیس که قادر به محدود کردن آنها نیست. اگرچه سیستم قضایی مجازات اعدام را برای فروشندگان مجاز می داند ، اما معتادان در حال افزایش هستند و همانطور که فیلمنامه روستایی با بیان بسیار خوبی نشان می دهد ، کاملاً از کنترل خارج شده است. در این شرایط بحرانی ، پلیس های تند و تیز و ماموران مبارزه با مواد مخدر مانند صمد و حمید (هومن کیایی) بیش از حد کار می کنند و ناامید می شوند ، دائماً در آستانه عبور بیش از حد قانون هستند.

این اقدام با شروع سریع آغاز می شود زیرا صمد منجر به جمع آوری پلیس عظیمی از معتادان دور افتاده می شود كه در سرزمین هیچ كسی از لوله ها و چادرهای بتونی زندگی نمی كنند. اکثر آنها برای مقاومت در برابر دستگیری بیش از حد سنگسار می شوند ، اما یک فروشنده جوان با یک انبار بزرگ خاموش می شود و صمد در تعقیب سریع می رود. پیگیری مداوم آنها از طریق کوچه ها و مکانهای ساختمانی سرعت نفس کشیدن فیلم را تنظیم می کند و به طور معمول تکان دهنده ای پایان می یابد ، زیرا پسر در یک گودال عمیق می افتد و توسط یک بولدوزر زنده به گور می شود.

در صحنه های بعدی ، پلیس انبار زباله های انسانی خود را بسته بندی می کند. حیاط زندان با مردانی لاغر که لباس زیرشان را از تنشان در می آورد ، می ترکد و درست زمانی که به نظر می رسد جایی برای حتی موش وجود ندارد ، رژه طولانی زنان از وسط آنها به طبقه بالای زندان منتقل می شود. سه مرد با ادعای زن بودن از لباس خودداری می کنند و بدون اظهار نظر به طبقه بالا فرستاده می شوند. عفت و زحمت معمول و جدایی از جنسیت در فیلم های ایرانی در این جهنم جایی ندارد. گفته می شود ارتش افراد اضافی در این فیلم واقعاً افراد معتاد به مواد مخدر هستند و چهره های رقت انگیز و ویران شده آنها گویای تأثیرات اعتیاد است.

به نظر می رسد صمد ، که همه ابروهای گره خورده و ماسک زده است ، در ذهن خود یک بازی شطرنج انفرادی بازی می کند. او و حمید ، فرمانده دوم او ، به خانه فروشندگان كوچك حمله كردند در حالی كه زن و بچه های مرد گریه می كنند و زار می زنند. این مرد فقیر آنها را به یک ماهی بزرگتر می رساند ، همانطور که اشعه ایکس از معده و روده آنها نشان می دهد ، آنها در فرودگاه تلاش می کنند از طریق دستگاه فلزیاب با دژخیمان چاقی که مقادیر زیادی دارو بلعیده اند ، برسند. صمد از آنها زنی جوان (پریناز ایزدیار) را ردیابی می کند که قبلاً دوست دختر سلطان شاه ، ناصر خاکزاد بود. و بعد از تهدیدهای بیشتر و روشهای زیر عمل ، او سرانجام آدرس مورد نیاز خود را می گیرد.

او ناصر (نقش ستاره درحال ظهور : نوید محمدزاده) را پیدا می کند که در استخر پنت هاوس خود در حالی که قصد خودکشی کردن دارد ، بیهوش است. صمد با بی رحمی او را به زندگی برگرداند و او را در یک سلول بزرگ و بیش از حد گرم شده انداخت ، بنابراین مردان مملو از مربا نشانه هایی از علائم ترک را نشان دادند که باید به صورت ایستاده بخوابند. این صحنه های چشم نواز در یک حلق آویز گروهی به اوج وحشت خود می رسند ، که در آن مردان محکوم به یک ردیف حلقه گله می شوند.

نقد خارجی متری شیش و نیم : عوامل فیلم

بازیگران اصلی از فیلم ابد و یک روز، ساخته همین کارگردان دوباره تکرار شده اند ، و در اینجا آنها به نمایش های مغناطیسی با عمق شگفت آور برای یک تریلر اکشن تبدیل می شوند. معادی با اخم های موج دار و جهنمی ، ابهام اساسی پلیس را به حداکثر می رساند و باعث می شود ارباب مواد مخدر آسان ، در مقایسه با بقیه توسط خانواده اشکی که دارد ، انسانی به نظر برسد. اگرچه هنوز هم شخصیتی پرشور است ، اما این یکی از بازی های کنترل شده در کارنامه بازیگر محبوب محمدزاده است.

شوت و ویرایش توسط یک خدمه فنی برتر پرواز و ویرایش شده و قابل توجه توسط پیمان یزدانیان ، فقط 6.5 بیش از یک ساعت هیجان انگیز است. این یک تأمل هوشیارانه در مورد ناتوانی قانون در مهار موج اعتیاد به مواد مخدر از طریق گردآوری ، دستگیری و اعدام است. یا شاید این جامعه است که نیاز به تعدیل دارد؟

بازیگران: پیمان معادی ، نوید محمدزاده ، فرهاد اصلانی ، هومن کیایی ، پریناز ایزدیار

کارگردان-فیلمنامه نویس: سعید روستایی

تهیه کننده: جمال ساداتیان

مدیر فیلمبرداری: هومن بهمنش

طراح تولید: محسن نصراللهی

طراح لباس: غزاله معتمد

تدوینگر: بهرام دهقان

آهنگساز: پیمان یزدانیان

محل برگزاری: جشنواره ملی فیلم فجر

منبع : هالیوود ریپورتر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *